Normlar

UNI 10399


Konfor sağlamak için tasarlanan aeraulic sistemler
(basınçlı havayla enerji iletim sistemleri)

Genel bilgiler, sınıflandırma ve şartlar. Fiyat, teklif, sipariş ve tedarik kuralları.
Sistemlerin sınıflandırmasını, asgari şartların tanımını ve referans miktar değerlerini verir. İnsanların konforu için tasarlanan aeraulic sistemlere uygulanır ve aşağıdakiler hariç kapalı binalara monte edilir:
- Sektör faaliyetleri ya da zanaat için kullanılan binalar için kışın kullanılan (UNI 8852’nin geçerli olduğu) hava iklimlendirme sistemleri;
- Örneğin bozulabilir ürünleri korumak ve/veya özel imalat proseslere (proses sistemleri) uygun şartları oluşturmak için diğer amaçlarla tasarlanan sistemler;
- Dışarıdan mekanik hava girişi olmayan kışın sadece ısıtmada ya da yazın soğutmada kullanılan sistemler;
Standart şu anda revizyon altındadır ve iç ve dış mekan hava kalite sınıflandırmasına ilişkin olarak UNI EN 16798-3 standardının konseptleri uygulanmıştır ve sınıflandırma esas olarak aynıdır:

UNI 10339’a uygun olarak tavsiye edilen filtreler

Mevcut UNI 10339 standardından farklı olarak, güncellenmiş versiyon sadece binanın kullanım amacına dayalı olarak değil aynı zamanda iç mekan hava ve mevcut dış hava kalitesine ilişkin olarak da asgari filtre sınıfını tanımlamaktadır.
Ayrıca, bilinen spesifik kirleticiler varsa, ilave havalandırma devresiyle ilgili bir indirgeme sistemi en az o kirleticiler hakkında onaylı etkinliğe sahip bir filtre içermelidir.


* Gazlı kirleticiler için bir filtre ekleyin.

UNI 10339 standardı filtrelerin ne zaman değişmesi gerektiği hakkında da bilgi verir

“Mekanik partikül filtrelerin değiştirilmesi genellikle nihai basınç düşüşleriyle kendini gösteren tıkanmaya dayanır. Ancak hijyen ön filtreleri ve filtreler için mevcut yasalar ve imalatçının talimatlarına uygun olarak değişim yapılmalıdır. Bunlar, basınç düşüşleri hala kabul edilebilir düzeyde olsa bile biyolojik kirlenme olduğunda değiştirilmelidir.”