General Filter Havak

”Eurovent Certified Performance”

M5-F9 Sınıfı Hava Filtreleri için


Kaç kere hava filtreleme sistemlerinin üzerinde “Eurovent Certified Performance” logosu ile karşılaştınız?             

Mutlaka birçok kere. Muhtemelen bunun satışları arttırmak üzere geliştirilmiş bir pazarlama buluşu olduğunu düşünseniz de işin aslı öyle değil. Bu logo satın aldığınız ürünün belirli kalite standartlarına uygun olduğunun ve belirtilen performans özelliklerinin gerçek olduğunun garantisidir. Bu sizin için de bir güvencedir. Aşağıda kısaca bu sembolün kim tarafından verildiğini ve sizin çıkarlarınızı nasıl koruduğunu açıklıyoruz.

Sertifikayı veren kurum: Eurovent Certita Certification

”Eurovent Certified Performance”, en yüksek bağımsızlık, güvenilirlik, bütünlük kriterlerini yerine getiren “Eurovent Certita Certification” (ECC) isimli, EN ISO/IEC 17065:2012 akreditasyonuna sahip bağımsız bir organ tarafından verilmektedir. Hava filtreleme dışında başka birçok program da sunmaktadır.

2013 yılında Eurovent Certification Company ve Certita’nın birleşmesiyle doğmuştur, kökleri Eurovent’e (kapalı alan iklimlendirmesi Avrupa sanayi derneğine – HVAC, işlemede soğutma, soğuk gıda zinciri teknolojileri) dayanmakta olup ilk adımlarını ellili yıllarda ısıtma ve soğutma sistemleri pazarı büyümeye başladığında atmıştır.

Bu marka ile yapılan belgelendirme günümüzde dünya çapında geçerliliğini korumaktadır.

Sizi nasıl güvence altına alır?

·         Uluslararası alanda tanınan yasalara göre testler yaparak
ECC filtreleme cihazlarının testlerinin yapılmasında HVAC sektörü için referans olan iki düzenleme olan EN 15805:2010 ve ISO 16890:2016’u temel alır. Birinci düzenleme gövde boyutlarını, ikinci düzenleme ise sınıflandırma, ölçüm cihazları (RİG testi), gravimetrik analiz ve ölçümlerini belirler. Son kısmında ise deşarj verimini belirlemek üzere uygulanacak prosedürleri ve aletleri belirtir.

·         Beyan edilen bilgileri belgeleyerek

Uygunluğu belirlendikten sonra ürün modeli ve performans özellikleri eurovent-certification.com sitesinde yayınlanır ve bu bilgilere herkes tarafından erişilebilir. Bilgilere kolayca ulaşılabilir.  Örneğin hangi GeneralFilter filtrelerinin onaylandığını bilmek istediğinizde, menüden “sertifikalı ürünler” öğesine tıklayarak “Access by participant”ı seçip, listeden ilerleyerek önce GeneralFilter daha sonra da FIL / AIR FILTER (Air Filters class M5-F9)’a tıklamanız yeterli olacaktır. 

Bu veriler web sitesinde yayınlandığından itibaren üretici beyan ettiği bilgilere uymak zorundadır ve Eurovent Certita Certification rasgele kontroller gerçekleştirebilir.

·         Yayınlanan verilere daima uyulduğunu kontrol ederek

Anonim bir raporlama sistemi artık standartlara uymayan cihazların belirlenmesini sağlar. ECC bildirimi aldığında pazardan örnekler çeker ve bunları tekrar test ederek performanslarının garanti edilen düzeyde olduklarını kontrol eder. Eğer anomalilere rastlanırsa üretici firma yaptırıma tabii tutulur.

Hangi parametrelere başvurur?

Sertifikasyon için aralarında nominal debi, şekil, derinlik, filtreleme ortamı tipi ve cep veya ‘V’ sayısının bulunduğu farklı faktörler incelenir. 

Performans alanında ise: filtreleme sınıfı, başlangıç basıncının düşmesi ve ortalama verimlilik değerlendirilir. Eğer ürün enerji bakımından da sertifikalandırılacak ise tüketim ve enerji sınıfı da testlerden geçirilecektir. Elde edilen sonuçlar web sitesinde yayınlanmaktadır ve ECC tarafından garanti edilmektedir.

Sertifikalı bir ürünü nasıl tanırsınız?

 

Eurovent Certified Performance” logosu taşıyan bir filtrenin gerçekten Eurovent Certita Certification tarafından onaylandığını bilirsiniz.

Bazen, enerji sınıfının da test edilmiş olduğu durumlarda aşağıdaki versiyonu da görebilirsiniz.

 

Güvenle eş anlamlı bir logo

ECC filtreleri uluslararası standartlara göre değerlendirerek, beyan edilen performansları kontrol ederek ve üreticiler tarafından bu performanslara uyulmasını sağlayarak size sağlam bir garanti sunar. Bu nedenle, aralarında bizim de bulunduğumuz sektördeki birçok firma, filtreleme cihazlarını Eurovent Certified Performance ile belgelemektedir.

Başka sorunuz varsa bu bağlantılardan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz;

http://www.eurovent-certification.com/index.php?lg=it

http://www.eurovent-certification.com/en/Certification_Programmes/Programme_Descriptions.php?lg=en&rub=03&srub=01&select_prog=FIL